MATURZYŚCI DIECEZJI TARNOWSKIEJ DALI ŚWIADECTWO DOJRZAŁOŚCI

Święty Jan Paweł II w homilii podczas Mszy świętej na placu Zwycięstwa w Warszawie 2 czerwca 1979 roku zadał pytanie Czyż przeto nawiązując do tych Chrystusowych słów, nie wolno nam wnosić zarazem, że Polska stała się w naszych czasach ziemią szczególnie odpowiedzialnego świadectwa?  W szczególnym czasie na to pytanie odpowiedziała młodzież maturalna naszej diecezji wraz ze swoimi katechetami i nauczycielami. Swoiście Polska stała się w naszych czasach ziemią szczególnie odpowiedzialnego świadectwa.

„Dojrzali w Kościele” pod takim hasłem 10 marca br. młodzi ludzie zgromadzili się u stóp Matki Najświętszej na Jasnej Górze, by zawierzyć swoje życie przez Jej wstawiennictwo Bogu. 1303 młodych ludzi dało świadectwo swojej dojrzałości w wierze.

Pielgrzymka rozpoczęła się od nawiązania wspólnoty w auli o. Kordeckiego, gdzie ks. Tomasz Śpiewak wraz z młodzieżą z I Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Kazimierza Wielkiego z Bochni podzielili się swoim świadectwem życia wiarą, jak również przygotowali wszystkich uczestników do przeżycia sakramentu pokuty i pojednania. Swoim świadectwem podzielili się również klerycy Michał i Bartosz z Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie.

Wspólna Eucharystia w samo południe zgromadziła nie tylko pielgrzymów naszej diecezji, ale również inne osoby, które z podziwem i wzruszeniem przeżywały tak liczną obecność rozmodlonych ludzi młodych.

Ksiądz Biskup Stanisław Salaterski w swojej homilii odniósł się m.in. do obrazu winnicy jako obrazu Kościoła:

Winnica to dobro, które Bóg powierza każdemu pokoleniu, jak dzierżawcom, aby korzystając z Bożej łaski i doświadczenia minionych pokoleń, wydawał owoce dobra świętości i szlachetności. I z tego czy nie zawiedliśmy tej nadziei, jaką Bóg w nas pokłada, kiedyś będziemy z Nim rozmawiać na Bożym Sądzie. Jako wierzący myślimy o tej rzeczywistości z nadzieją. Bo tam jest pełna sprawiedliwość, tam jest pełna miłość, ale tam jest też pełne uszanowanie i ocena naszej uczciwości bycia uczniem Jezusa Chrystusa, w byciu powołanym i przeżywaniu każdej chwili dnia. (…). Różnymi kolejami losu ciągną się dzieje Kościoła, ale zawsze Pan Bóg nad tym czuwa i nic nie wymyka się Bożej Opatrzności.  A zawsze dla nas jest wyzwaniem i sposobnością do składania świadectwa do dokumentowania swej dojrzałości w wierze i odpowiedzialności za owoce Męki Jezusa Chrystusa, za Kościół, za to co wywalczyli dla nas nasi Rodzice, nasi Przodkowie, zmagając się o wolność, zmagając się o swobodę praktykowania wiary, o życie zgodne z wyznawaną wiarą, bez jakichś dodatkowych kajdan i szykan i przeciwności

Na zakończenie Eucharystii przedstawiciele młodzieży maturalnej zawierzyli Bogu przez wstawiennictwo Matki Najświętszej swoje życie i prosili o umiejętność dawania świadectwa swojej dojrzałości w Kościele.

Zwieńczeniem Pielgrzymki było nabożeństwo Drogi Krzyżowej na Wałach Jasnogórskich. Młodzi ludzie wraz z katechetami i nauczycielami w wymownym skupieniu podążali za Chrystusem do kolejnych stacji wsłuchując się w rozważania specjalnie przygotowane dla nich przez Panią Agnieszkę Kanię Dyrektor Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Pustkowie Osiedlu. Gromadząc się pod pomnikiem świętego Jana Pawła II młodzież poprosiła Biskupa Stanisława o błogosławieństwo i rozesłanie.

PODZIĘKOWANIE

Droga młodzieży, dziękuję Wam za wasze świadectwo wiary. Wasza postawa oraz zauważalne zaangażowanie w każdy punkt naszej pielgrzymki jest ogromną radością. Osoby zatrzymujące się i pytające: skąd taka młodzież? jedynie mogła napawać dumą.

Dziękuję Młodzieży z I LO z Bochni wraz z opiekunami p. Agnieszką Katarzyńską i ks. Tomaszem Śpiewakiem za prowadzenie nas w tym roku podczas spotkania.

Dziękuję Telewizji i Szkolnemu Kołu Caritas LO z Bochni za udokumentowanie wydarzenia. Dziękuję młodzieży, kapłanom, katechetom i nauczycielom z:

 • Zespołu Szkół Budowlanych w Tarnowie,
 • V Liceum Ogólnokształcącego w Mielcu,
 • Zespołu Szkół Zawodowych Nr 1 w Dębicy,
 • Powiatowego Centrum Edukacji i Kompetencji Zawodowych w Szczucinie,
 • Zespołu Szkół Licealnych i Technicznych im. Jana Pawła II w Wojniczu,
 • Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowego w Ciężkowicach,
 • Zespołu Szkół Technicznych i Branżowych im. Bohaterów Westerplatte w Brzesku,
 • Zespołu Szkół Technicznych w Tarnowie-Mościcach,
 • Zespołu Szkół Nr 1 w Bochni,
 • Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Jana Pawła II w Krynicy-Zdroju,
 • IV Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II w Tarnowie-Mościcach,
 • XVI Liceum Ogólnokształcącego im. Armii Krajowej w Tarnowie,
 • Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Józefa Piłsudskiego w Zakliczynie,
 • Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Hańczowej,
 • Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Bystrej,
 • Zespołu Szkół Ekonomiczno-Ogrodniczych w Tarnowie,
 • Zespołu Szkół Budowlanych im. Żołnierzy Armii Krajowej w Mielcu,
 • Zespołu Szkół im. Komisji Edukacji Narodowej w Tymbarku,
 • Zespołu Szkół im. ks. prof. Józefa Tischnera w Starym Sączu,
 • II Liceum Ogólnokształcącego w Tarnowie,
 • Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Wincentego Witosa w Nawojowej,
 • Zespołu Szkół Elektryczno-Mechanicznych im. gen. Józefa Kustronia w Nowym Sączu,
 • Elitarnego Liceum Ogólnokształcącego w Nowym Sączu.

Szczególnie dziękuję Dyrekcjom Szkół obecnym razem z nami podczas pielgrzymki, za ich świadectwo wiary i troski o młodego człowieka.

Zapraszamy już za rok 11 marca (poniedziałek) 2024 wszystkich Maturzystów i ich Nauczycieli na Diecezjalną Pielgrzymkę Maturzystów Diecezji Tarnowskiej na Jasną Górę.

https://www.niedziela.pl/artykul/89663/Jasna-Gora-maturzysci-deklaruja

http://www.jasnagora.com/wydarzenie-16749/zdjecia

http://www.jasnagora.com/wydarzenie-16749

https://tarnow.gosc.pl/doc/8122048.Kosciol-to-my

https://rdn.pl/159695/maturzysci-na-jasnej-gorze-modla-sie-przed-egzaminami/

https://rdn.pl/159793/bp-stanislaw-salaterski-do-maturzystow-budujmy-obraz-kosciola-roztropnie-podchodzac-do-przekazow-ktore-sa-nam-wciskane/

https://soundcloud.com/radiojasnagora/2023-03-10-maturzysci-diecezji-tarnowskiej-z-bochni?utm_source=clipboard&utm_campaign=wtshare&utm_medium=widget&utm_content=https%253A%252F%252Fsoundcloud.com%252Fradiojasnagora%252F2023-03-10-maturzysci-diecezji-tarnowskiej-z-bochni