MAŁOPOLSKI KONKURS LITERACKO-DOKUMENTALNY “MŁODY DOKUENTALISTA 2023/2024” POD HASŁEM “… BO RATUJEMY ŻYCIE” – INAUGURACJA I MATERIAŁY KONKURSOWE

W Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Krakowie zainaugurowano Małopolski konkurs literacko-dokumentalny „Młody Dokumentalista 2023/2024”, który odbędzie się pod hasłem „…bo ratujemy życie”, w związku z beatyfikacją rodziny Ulmów oraz ustanowieniem przez Sejm roku 2024 Rokiem Rodziny Ulmów.

10 września 2023 r. papież Franciszek włączył do grona błogosławionych Kościoła katolickiego rodzinę Józefa i Wiktorii Ulmów z Markowej na Podkarpaciu oraz ich siedmioro dzieci. Wszyscy oni 24 marca 1944 r. zostali zamordowani przez Niemców za ukrywanie Żydów.

*   W konferencji prasowej wzięli udział: dyrektor Oddziału IPN w Krakowie dr hab. Filip Musiał, Małopolski Kurator Oświaty Barbara Nowak oraz dyrektorzy wydziałów katechetycznych Kurii Metropolitalnej Archidiecezji Krakowskiej i Kurii Diecezjalnej w Tarnowie – ks. Konrad Kozioł i ks. dr Andrzej Jasnos.
  *   Celem konkursu jest odkrycie i opisanie historii Polaków ratujących Żydów na terenie okupowanej przez Niemców Polski w latach 1939-1945, a także wskazanie na istotną rolę młodego pokolenia dla zachowania pamięci o bohaterskich i szlachetnych postawach Polaków w czasie II wojny światowej. Projekt przeznaczony jest dla uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych oraz uczniów szkół ponadpodstawowych z Małopolski.
  *   Zadanie konkursowe polega na napisaniu reportażu jako pracy indywidualnej, poświęconej wybranej osobie lub osobom (np. rodzinie) – Polakom ratującym Żydów na terenie okupowanej przez Niemców Polski w latach 1939-1945.
* Patronat honorowy nad projektem objęli: Metropolita Krakowski Abp Marek Jędraszewski, Biskup Diecezji Tarnowskiej Andrzej Jeż i dr Wanda Półtawska.

Więcej na stronie: https://kuratorium.krakow.pl/malopolski-konkurs-literacko-dokumentalny-mlody-dokumentalista-2023-2024-pod-haslem-bo-ratujemy-zycie/